Aloe Vera - cud aloesu

Aloes jest znany i ceniony na całym świecie. Zalety tego sukulentu posiada także Aloe Vera – żel, który złagodzi skutki oparzenia i trądziku. Warto jednak wiedzieć, że produkt ten posiada znacznie więcej zalet. 

Główną zaletą aloesu jest to, że magazynuje on w liściach znaczne ilości wody, która zamienia się w gęsty żel, bogaty w składniki odżywcze. Wyciąg z aloesu znany jest jako Aloe Vera.

Aloes preferuje przede wszystkim klimat gorący i suchy, dlatego też – hodowany w domu – wymaga ciepła i słońca. Podlewać roślinę należy z umiarem, należy także unikać nadmiernego nawożenia. 

Jak pozyskać naturalny żel Aloe Vera

Żel aloesowy najlepiej pozyskiwać z  bocznych liści, odcinając liść ostrym nożem, a następnie odsączając żel.
Po odsączeniu żelu warto odciąć zewnętrzną, zieloną warstwę i znajdujący się tam żel wyjąć za pomocą łyżki. Jeśli zamierzasz spożywać aloes, najlepiej rób to bezpośrednio po jego uzyskaniu. 

Aloe Vera może być przechowywany przez pewien czas w lodówce, koniecznie w sterylizowanym pojemniku. Dodając kilka kropel witaminy E wydłużymy jego żywotność.

Aloe Vera a pielęgnacja zdrowia

Zmniejszanie stanów zapalnych – sok z aloesu warto dodawać do produktów spożywczych lub przygotowywać z niego sok.
Jeśli posiadasz własną roślinę zetnij 1 liść aloesu i wyciśnij z niego sok, zmieszaj ze szklanką wody i łyżką miodu. Sok z aloesu można także zblendować, a następnie zmieszać z wodą i miodem. 

Przyczyną stanów zapalnych w wielu przypadkach jest uszkodzenie oksydacyjne, spowodowane szkodliwym działaniem wolnych rodników. Aloes zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy, które skutecznie chronią organizm, a także łagodzą powstałe stany zapalne. 

Należy jednak pamiętać, że Aloe Vera zawiera także właściwości przeczyszczające, a pochodzący z aloesu sok lateksowy może przyczynić się do powstania zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Obniżenie cholesterolu i poziomu cukru we krwi

Prowadzone badania nad aloesem dowodzą, że może on przyczynić się do obniżenia cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi, dlatego też w szczególny sposób jest polecany diabetykom.

Należy jednak pamiętać, że osoby,które zmagają się z poważnymi chorobami powinny konsultować każdą zmianę dietetyczną lub suplementację z lekarzem.

Zmniejszenie objawów zgagi i refluksu

Sok aloesowy sprawdza się przede wszystkim w leczeniu choroby refluksowej przełyku i żołądka (GERD), które często przyczyniają się do powstawania zgagi, bólu w klatce piersiowej oraz kłopotów z przełykaniem. Sok z aloesu to skuteczny sposób, by zniwelować tego typu dolegliwości.

 

Story Page