Kariera w druku: Drukowanie offsetowe - Operator pras drukarskich

Oprawa graficzna na okładkach tych rękawów stała się tak samo częścią sprzedaży jak muzyka na płycie. Okładki albumów często wzbudzały tyle samo zainteresowania nowym wydawnictwem, co muzyka, która została nagrana na winylu.

W liceum Ron zaczął brać udział w zajęciach sklepowych, w tym w zajęciach z druku offsetowego. Wiedział, że chce pracować rękoma, a kiedy poczuł smak tworzenia sztuki na prasie, odnalazł swoją karierę.

Jakie wykształcenie lub szkolenie jest wymagane, aby być wykwalifikowanym operatorem prasy drukarskiej?

Po liceum Ron uczęszczał do szkoły handlowej, która oferowała mu zajęcia przygotowujące do kariery w branży drukarskiej. Formalne kształcenie dla tego zawodu jest obecnie mniej powszechne, ale istnieją szkoły zawodowe/techniczne, które oferują edukację w tej dziedzinie.

Jakie są fizyczne wymagania związane z tym stanowiskiem?

Można się spodziewać, że przez większą część dnia pracy będziesz na nogach, mówi Ron. Prasa jest obsługiwana z pozycji stojącej. Większość czynności związanych z obsługą prasy wymaga użycia rąk, napełniania tac z tuszem, wymiany płyt prasowych, cylindrów i koców. Czasami trzeba będzie użyć małych narzędzi, aby dokonać regulacji prasy.

Prasy drukarskie z czasem stały się bardziej zautomatyzowane pod względem konieczności obsługi dużych ilości papieru. Obecnie najcięższym zadaniem jest usunięcie pustej palety lub poślizgu, na których układany jest papier.

Czy są jakieś kwestie bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę przy tej pracy i co to są kwestie?

Prasa drukarska jest ciężkim urządzeniem, które porusza się z dużą prędkością, więc ważne jest, aby zwracać na to uwagę. Nie można łatwo rozpraszać uwagi podczas pracy prasy, co powoduje, że telefony komórkowe są niedostępne. Producenci sprzętu mają wbudowane urządzenia zabezpieczające i blokady, które sprawiają, że praca jest bezpieczna, o ile operator prasy przestrzega wytycznych dotyczących stosowania procedur bezpieczeństwa.

Jakie są typowe wymagania zmianowe dla początkujących operatorów pras drukarskich?

Z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się nocnej zmiany jako pozycji wyjściowej... Wiele przedsiębiorstw poligraficznych pracuje na więcej niż jednej zmianie.

Co najbardziej podoba Ci się w Twoim dniu pracy? Mówi, że Ron najbardziej lubi widzieć, jak koncepcje ożywają w prasie. Lubi robić rzeczy i cieszyć się z tego, że tworzy sztukę. Praca z rękami jest fizycznie przyjemna, a wizualnie - przyjemna, gdy widzi się jej efekty.

Jakie podstawowe zainteresowania lub umiejętności dobrze pasują do operatora prasy drukarskiej?

Według Rona pomocne są umiejętności motoryczne, zwłaszcza sprawność rąk. Zainteresowania muzyczne Rona wykraczają poza słuchanie rock n rolla, ponieważ lubi on również grać na gitarze. Ma więc pewne naturalne zdolności w koordynacji ręcznej.

Dużo zależy mu również na słuchu. Często potrafi stwierdzić na podstawie dźwięku prasy, jakich zmian może potrzebować.

Jakie są najbardziej wymagające wymagania dla tej pozycji?

Rozwiązywanie problemów, gdy prasa nie produkuje tego, co chcesz zobaczyć, mówi Ron. Wymaga to lat doświadczenia, aby wiedzieć, czego szukać i jak rozwiązać problem.

Ron rozkłada to na trzy pytania:

  1. Co robi prasa?
  2. Co chcę, aby robiła to prasa?
  3. Jak mam sprawić, by prasa to zrobiła?

Wyzwania:

Każda prasa drukarska ma swoją osobowość i istnieją niuanse, które sprawiają, że prasa wytwarza pożądany efekt.

W swojej obecnej roli może on obsługiwać dowolną z 5 różnych pras. Każdy operator prasy opracowuje preferencje dotyczące sposobu koordynacji bilansu farby i wody. Tak więc, kiedy Ron zaczyna nową zmianę, zwykle będzie musiał dostroić prasę z powrotem do swoich preferencji.

To trochę jak strojenie gitary po tym jak została uderzona przez kogoś innego. W większych sklepach z wieloma prasami i na wielu zmianach ważna jest zdolność do pracy zespołowej. W mniejszych sklepach może być tylko jeden operator prasowy, który pozwala na bardziej niezależną pracę, ale może być też więcej obowiązków.

Story Page