Kwiaty z Holandii cz I

Branża florystyczna

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w branży florystycznej często są zaskoczeni częstymi wahaniami cenowymi. Dla osób, które prowadza kwiaciarnie od wielu lat nie będzie to dziwne, ponieważ wiadomo, że są na rynku specjalnie pracujące mechanizmy regulujące tak samo jak w każdej innej branży. Cena oczywiście będzie związana z popytem oraz podażą. Elastyczność podaży a w zasadzie brak jej będzie wpływać na kształtowanie cen. 

Można zauważyć, że ceny kwiatów bardzo mocno zmieniają się między innymi w sytuacji, gdy nadchodzą Walentynki. Właśnie u nas sprawnie funkcjonuje rynek w tym okresie, gdy jest największy popyt na kwiat. W tym okresie, gdy popyt będzie większy jest największa szansa na zarobek, dlatego nie ma się co dziwić, że ceny idą mocno w górę.

Tulipany z Holandi

Cena kwiatów

Cenę kształtuje rynek i to jest taka podstawowa sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę.. U nas największym zainteresowaniem cieszy się między innymi 14 luty i wtedy również rośnie liczba sprzedawanych kwiatów. Popyt będzie właściwie w tym momencie nieograniczony, ale jednak trzeba pamiętać, że będą takie elementy, które mogą wtedy nieco zablokować podaż. Ogrodnicy wiedzą, że zbyt mają zapewniony i starają się w tym okresie jak najwięcej zarobić. Więc zaczyna się mocno windowanie cen w górę w okresie końca stycznia i na początku lutego, tak by kilka dni przed świętem zakochanych osiągnąć już tą maksymalną ceną. Na wzrost cen wpływa również to, że tych kwiatów nie można długo magazynować. Muszą być dostępne świeże.

Tulipanowa bańka spekulacyjna

Chciałbym opisać ciekawą historię jaka miała miejsce w Holandii na początku XVII wieku, gdy rynek bardzo mocno się zmieniał i praktycznie z dnia na dzień rosła cena kwiatów. Było to mocno związane z tak zwaną bańką spekulacyjną, która była budowana praktycznie sztucznie. Kwiaty, które pojawiły się w Holandii kilkadziesiąt lat wcześniej zaczęły budzić tak duże zainteresowanie, że praktycznie z dnia na dzień rosła cena tych kwiatów.

Pojawiła się prawdziwa tulipomania. Jednak tak naprawdę z dnia na dzień doszło do krachu, gdy okazało się, że horrendalnie wysoka cena nie ma szans się utrzymywać i praktycznie w jednej chwili ludzie stracili majątki gromadzone praktycznie przez całe życie.

Story Page