Urzekające kwiaty z Holandii

Pola kwitnących tulipanów – to obraz, który kojarzy nam się z Holandią

Takie widoki jednak przede wszystkim na kartkach pocztowych. Okres kwitnienia trwa bardzo krótko, hoduje się je jedynie w kilku niewielkich regionach kraju – jeżeli chcemy podziwiać je podziwiać, musimy wybrać się do Holandii w połowie kwietnia. Plantacje kwiatów cebulowych w 2016 roku zajęły dwadzieścia cztery hektary. Największy areał został przeznaczony pod uprawę tulipanów, nieco mniej zajęły uprawy gladioli, lilii, hiacyntów i narcyzów.

Transport kwiatów

Holandia jest największym w Europie eksportem cebulek kwiatowych. Wartość tego eksportu ocenia się na prawie dziewięćset milionów euro. Największym odbiorcą są Niemcy, którzy zakupili cebuli za kwotę stu dwudziestu milionów euro. Nieco mniej zostawiają w Holandii Amerykanie – sto dziesięć milionów euro, Chiny – siedemdziesiąt pięć milionów i Wielka Brytania – siedemdziesiąt milionów euro.

Jak hodować tulipany?

Producenci kwiatów

Do największych producentów cebulek kwiatowych należą:

Hollands Kronnn – usytuowane w okolicach Wieringerwerf gospodarstwo zajmuje powierzchnię 3,298 ha

Schagen – uprawy zajęły 2,516 ha

Noordoostpolder – gospodarstwo mieści się w okolicach Emmeloord, powierzchnia gospodarstwa to 2,406 ha

Den Helder – powierzchnia 1,324 ha

Noordwijkerhout – 1,197 ha

Medemblik – najmniejsze, zajmuje jedynie 1,048 ha

Holandia to światowy lider w produkcji cebulek kwiatowych. Regiony, w których są one hodowane noszą nazwę „bollenstreek”. W tłumaczeniu na język polski znaczy to cebulkowe regiony. Nazwa ta w pełni odzwierciedla, czym zajmują się mieszkańcy. Hodowane są tutaj nie tylko cebulki tulipanów, ale także narcyzów, hiacyntów, szafirków, anemonów, amarylisów, frezji, lilii, dalii, pięcioręczników (kanny), gladioli, cyklamenów i wielu innych dobrze nam znanych i zupełnie dla nas obcych roślin cebulowych.

Hodowla tulipanów

Prac przy obróbce o oczyszczaniu cebulek nie da się zmechanizować. Do tego są one niezwykle pracochłonne. Prace przy hodowli nowych cebulek rozpoczynają się w październiku i trwają aż do listopada. W tym okresie sadzi się cebulki-matki, z których na wiosnę wyrosną cebulki przybyszowe. Z najbardziej dorodnego pączka wyrośnie cebula, która zostanie przeznaczona na sprzedaż.

Story Page